SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR YALOVA, FESTİVALİN 2.SİNİ DÜZENLEDİ
SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR YALOVA, FESTİVALİN 2.SİNİ DÜZENLEDİ
SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİR YALOVA, FESTİVALİN 2.SİNİ DÜZENLEDİ

Yalova Belediyesi’nin ‘Sürdürülebilir Şehir Yalova’ sloganıyla bu yıl 2.sini düzenlediği ‘Yalova Ekofest’ 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başladı.

Yalova Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen etkinliklere, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bircam Vakfı, GCA, Park Cam ve TEMA ile birlikte çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Festival, Öğrenciler Eşliğinde Yürüyüşle Başladı

Sabah saatlerinde Gazipaşa Caddesi Mini Amfi önünden çeşitli okullardan ‘Ekofest Yalova’ etkinliğine katılım sağlayan öğrenciler, farkındalık yaratan tema ve görsellerle Balkan Orkestrası eşliğinde etkinlik alanına doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe; Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk’un yanı sıra, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova İl Emniyet Müdürü Salih Gözüm, Yalova Belediye Başkan Yardımcıları Bahaddin Erbay, Volkan Dadaloğlu ve Naim Ardıç, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş sırasında Vali Muammer Erol, Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve Çevre, Şehircilik ve İklim Müdürü Murat Alacatlı tarafından denize çelenk bırakıldı.

Festival Alanındaki Stantlar Gezildi

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda ki festival alanına doğru gerçekleştirilen kortej yürüyüşünün akabinde il protokolü, alandaki stantları gezerek stant yetkililerinden tek tek bilgiler aldı.

Etkinliğine ev sahipliği yapan başta Yalova Belediyesi olmak üzere etkinliğe katılım sağlayan firma, kurum ve stk’ların kurmuş oldukları stantlarda Yalova Kağıt Atölyesi, Atık Kağıtlardan Kolye Yapım Atölyesi, Cam Atölyesi, Atıksız Mutfak Atölyesi ve Kompost Atölyelerinde geri dönüşümden yapılan malzemeler uygulamalı olarak yapılıp görücüye çıkarıldı.

Balkaya; “Yalova Belediyesi olarak sıfır atık olgusuna, çokça önem göstermekteyiz”

Alanda gerçekleştirilen ilk konuşmayı Yalova Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Emirhan Balkaya yaptı. Balkaya, “2018 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın kıymetli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde başlayan Sıfır Atık serüveni 5 yılda uluslararası çapta da kabul görerek her geçen gün büyüyerek devam etmektedir. Bizde Yalova Belediyesi olarak Sıfır Atık olgusuna, çokça önem göstermekteyiz.

Sıfır Atık Projeleri kapsamında yaptığımız çalışmalardan biride ülkemizde pilot şehir olarak uygulanan ve bugünde 1. Yılını kutladığımız Ekomat projesini, Yalova Belediyemiz için bir vizyon projesi olarak görmekteyiz.

Henüz yılbaşında faaliyetlerine başlayan müdürlüğümüz ile kısa zamanda faydalı ve güzel işler yapmaya çalıştık ve Atatürk’ün dünyaya çevrecilik dersi verdiği bu kıymetli şehir için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Ben bu vesileyle bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Belediye Başkanımız Mustafa Tutuk’a, birim müdürlerimize, kıymetli mesai arkadaşlarıma ve organizasyonumuza katılan sizlere çok teşekkür ediyor ve saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Balkaya’nın ardından sırasıyla GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, Park Cam Genel Müdür Yardımcısı Engin Öz, Bircam Vakfı Genel Başkanı Ömer Kızıl konuşmalarını gerçekleştirdi.

“Geri dönüşüm hem çevresel hem de ekonomik açıdan büyük bir öneme sahip”

İş ortağı oldukları EKOMAT projesinin şu ana kadarki sonuçlarından dolayı mutluluk duyduklarını belirten GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, “GCA olarak, teknolojik gelişmeleri takip ederek çevresel kirlenmeyi önlemeye, atıkları mümkün olduğu kadar geri kazanma, geri kazanımı olmayan atıkları çevreye zarar vermeden bertaraf etme misyonuyla hareket ediyoruz. Çünkü geri dönüşüm sadece sürdürülebilirlik açısından değil, aynı zamanda ekonomik açıdan da büyük bir öneme sahip. Bu nedenle her yönüyle çevreyi koruyan, halkın sürdürülebilirlik konusunda bilinçlenmesi ve geri dönüşümü günlük hayatının bir parçası olarak uygulamasını hedefleyen bu projeyi hayata geçirdik. Cam, plastik ve metal içecek ambalajlarının depozito iade makineleri ile yüzde 100 geri dönüşümünü sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz projemiz kapsamında Yalova’nın 15 farklı noktasına 34 adet EKOMAT depozito iade cihazı konumlandırdık. Vatandaşların cam, metal ve plastikleri geri dönüşüme kazandırarak mobil uygulama üzerinden para değerinde puanlar kazandığı proje; hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de karbon ayak izinin azaltılmasına destek oluyor. Ambalaj malzemelerini geri dönüşüme kazandırmak üzere tüketicide bilinci artırmayı hedefleyen EKOMAT projemizle örnek model oluşturduk. Yerel yazılımı sayesinde verileri anında izleyebilme özelliğiyle “geri dönüşümün dijital dönüşümü” niteliğindeki bu projemizdeki amacımız, ülkemize ambalajın geri dönüşüm kültürünü kazandırmak” ifadelerini kullandı.

 

“EKOMAT Projesi ile fabrikalarda kullandığımız cam kırığı miktarını arttırıyoruz”

Toplatıda konuşan Park Cam Genel Müdür Yardımcısı Ergin Öz, “Cam Kırığı, cam ambalaj fabrikalarının besin kaynağıdır. Cam fırınlarını ne kadar çok beslersek, doğal kaynak kullanımı azalır, fırın ömrü uzar, enerji maliyeti düşer ve karbon ayak izi azalarak, çevreye karşı sorumluluklar yerine getirilir. Avrupa’daki cam ambalaj üreticileri %60-%70 oranında cam kırığı kullanırken, ülkemizde ise cam kırığı kullanım oranı %10’a bile ulaşamamaktadır. Ekomat Projesi ile fabrikalarımıza Avrupalı üreticilerin kullandığı kalitede cam kırığı gelmekte ve yeni şişeler üretilmektedir. Gelecek için çok önemli bir gelişmedir” ifadelerini kullandı.

“Milli Ekonomiye 1,3 Milyon TL’lik katkı yaptık”

Daha sonra, Bircam Vakfı Başkanı Ömer Kızıl, pojenin sürdürülebilirlik açısından kazanımlarını katılımcılara aktardı.

Ekomat projesinin üye sayısının 11.000 kişiye yaklaştığı ve toplamda 1,6 Milyon adet içecek ambalajın kaynağında ayrılarak Ekomat’lar üzerinden toplandığı belirtildi. Kızıl açıklamalarına; “Ekomat’lar boşaltılırken çoğunlukla Elektrikli toplama aracı tercih edilerek alıcı ortama daha az kirletici gazlar verilmiştir. Geri kazanılan ürünler ile belediyenin düzenli depolama tesisine 45 çöp kamyonu kadar atık gönderilmeyerek alandan tasarruf sağlandı. Bu sayede ekonomik anlamda tasarruf sağlanmış; düzenli depolama sahasının ömrü uzamıştır” diyerek devam etti.

“Aile bütçesine 256.000 TL’lik destek yapıldı”

Kazandıran dönüşüme katılan tüketicilere, market ve internet alışveriş çekleri dağıtılarak, aile bütçelerine yaklaşık 256.000 TL’lik destek sağlanmış oldu.

Geçen 1 yıllık süreç içerisinde projemizin çevremiz ve ülkemiz adına önemli kazanımları olmuştur. Geri dönüşüm operasyonlarının yapılmasıyla beraber;

- 128 ton doğal kaynak tüketiminde azalma,

- 16.675 aracın 1 günlük yakıt tüketimine eşdeğer petrol tasarrufu,

- 180 ağacın 1 yılda temizlediğine eşdeğer sera gazı emisyonunda azalma,

- 720 konutun 1 aylık enerji tüketime eşdeğer elektrik enerjisinde tasarruf,

- 45 çöp kamyonunun taşıyacağı kadar atık miktarında azalma,  sağlayarak milli ekonomiye yaklaşık olarak 1,3 Milyon TL’lik katkı yapıldı.

“Cam atıkların yeniden Cam Şişelere dönüştüğü projede, Plastik atıklar tekstil ürünleri, Metal atıklar da Diş Macunu Tüpü gibi kişi bakım ürünleri üretiminde kullanılacak”

“Proje kapsamında toplanan cam kırıkları, yeni cam içecek şişelerine, plastik atıklar, tekstil ürünleri, metal atıklar ise diş macunu tüpleri gibi kişisel bakım ürünlerine dönüştürülerek döngüsel ekonomi modeli oluşturulmuş oldu. İlerleyen süreçte sosyal sorumluluk çalışmalarımıza devam ederek, projemizin sosyal etkisini daha da fazla arttırmak istiyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

En çok puan toplayan tüketiciler ödüllendirildi

Yalova’da Ekomatları en çok kullanan, geri dönüşüme katkı sağlayanlara toplam 6 kategoride hediyeleri takdim edildi.

Ekomat’ı en çok kullanan erkek kategorisinde; İlyas İkizler ve Recep Altıparmak

Ekomat’ı en çok kullanan kadın kategorisinde; Nurgül Küçük ve Ebru Ay

En çok kullanan işletme kategorisinde ise; Köz Izgara Sahibi Mehmet Sarı’ya ödülleri takdim edildi.

Etkinlikler Konserle Sona Erdi

Yalova Belediyesi’nin ‘Sürdürülebilir Şehir Yalova’ sloganıyla bu yıl 2.sini düzenlediği ‘Yalova Ekofest’in 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde gerçekleştirdiği etkinlikler Yalova Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ve Balkan Orkestrasının konseriyle son buldu.

DİĞER HABERLER
BAĞ SOKAK VE ÇEVRESİNDE KAPSAMLI TEMİZLİK

BAĞ SOKAK VE ÇEVRESİNDE KAPSAMLI TEMİZLİK

Yalova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Park Bahçeler Birimi ekipleri, İsmetpaşa Mahallesi Bağ Sokak ve çevresinde kapsamlı bir temizlik çalışması gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde İsmetpaşa...

DEVAMINI OKU
YALOVA BELEDİYESİ VEZNE ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ

YALOVA BELEDİYESİ VEZNE ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ

Yalova Valiliğinin almış olduğu karar doğrultusunda başlatılan yeni uygulamayla Yalova Belediyesi vezne çalışma saatlerinde düzenlemeye gidildi. Yalova Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda...

DEVAMINI OKU
KOZA SOKAK’TA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

KOZA SOKAK’TA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yalova Belediyesi ekipleri tarafından İsmetpaşa Mahallesi Koza Sokak'ta başlatılan parke yol yenileme çalışmaları sürüyor. Zamanla bozulmuş ve hasar görmüş yolun söküm işlemleri ekipler tarafından ta...

DEVAMINI OKU
“YALOVASPOR İÇİN ORTAK RUHU YENİDEN OLUŞTURACAĞIZ”

“YALOVASPOR İÇİN ORTAK RUHU YENİDEN OLUŞTURACAĞIZ”

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalovaspor'un eski başkanları, yöneticileri ve futbolcularıyla kahvaltılı bir programda bir araya geldi. Yalovaspor için elinden geleni yaptığını söyleyen Başkan...

DEVAMINI OKU
YALOVA ZABITASI KANTİN DENETİMİNDE

YALOVA ZABITASI KANTİN DENETİMİNDE

Yalova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının açılmasının ardından kantin denetimlerine başladı. Bunun yanı sıra okul çevrelerindeki iş yerlerinin de denetimleri ekipler tara...

DEVAMINI OKU
BAŞKAN TUTUK’TAN ANKARA TEMASLARI

BAŞKAN TUTUK’TAN ANKARA TEMASLARI

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol eşliğinde Ankara'da üst düzey ziyaretlerde bulundu. Şehrin ivedi talep ve ihtiyaçlarıyla ilgili yapılan ziyaretler veri...

DEVAMINI OKU
YALOVA BELEDİYESİ HİZMETİ VATANDAŞIN AYAĞINA GETİRİYOR

YALOVA BELEDİYESİ HİZMETİ VATANDAŞIN AYAĞINA GETİRİYOR

Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 14 mahalledeki haneleri tek tek ziyaret edip tarama çalışmasına devam ediyor. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk'un talimatları doğrultusunda...

DEVAMINI OKU
YALOVASPOR’A BİR SPONSOR DAHA

YALOVASPOR’A BİR SPONSOR DAHA

Yıllardır Yalova ekonomisine katkıda bulunan İSSU Denizcilik Yalovaspor'un yeni sponsoru oldu. Şehrimizin önemli markalarından biri olan Yalovaspor'un Yalova Belediyespor bünyesine geçmesinin ardında...

DEVAMINI OKU
BAŞKAN TUTUK'A GÜÇ BİRLİĞİ ZİYARETİ

BAŞKAN TUTUK'A GÜÇ BİRLİĞİ ZİYARETİ

“YALOVAMIZ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ” Geçtiğimiz günlerde yapılan kongre sonucu yeni yönetimini belirleyen ve Yalova'nın güçlü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Yalova Güç Birliği, Yalov...

DEVAMINI OKU